Dzień 13 grudnia jest zapisany w historii Polski jako początek stanu wojennego. Dla dzieci, które w latach osiemdziesiątych miały po kilka, kilkanaście lat oznaczało to że w telewizorze zamiast oczekiwanego programu pojawił się umundurowany przedstawiciel Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Dla dorosłych był to koniec „festiwalu Solidarności” i jednocześnie początek trudnego czasu, który ostatecznie zakończył się pod koniec lat osiemdziesiątych. Wprawdzie stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 r., ale pamięć o nim i o wydarzeniach tego okresu została do dziś. Symbolem tego jest zapalona świeca w oknie. Jak czytamy na stronie Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej, „jest to nawiązanie do tradycji zapalania w oknach świeczek w kolejnych latach w rocznicę 13 grudnia, na znak protestu i pamięci o tych wydarzeniach i ich Ofiarach. Świeczkę – w akcie dużej odwagi cywilnej - zapalano w oknach wielu polskich domów, a także w geście solidarności z Polakami zdarzało się to za granicą. IPN nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. Tamtej zimy świece zapłonęły w oknie Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz".
A czy wiesz, że nasza szkoła mieści się przy ulicy, przy której znajdował się "Gaz-Platz" ?
Materiał informacyjny zredagowano na podstawie dostępnych źródeł w Internecie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę upamiętniającą czasy stanu wojennego. Chciałbyś przedstawić swoją opinię na temat tego wydarzenia? Przygotuj prezentację i przedstaw ją klasie podczas zajęć z historii lub historii i teraźniejszości.
KO